Motywowanie pracowników - 3 skuteczne sposoby

2011-09-19

Ważne jest, abyś jako lider miał dobre pomysły. Jednak jeśli później chcesz coś zrobić z tymi pomysłami, musisz umieć wpływać na innych, aby połączyli z tobą siły. Musisz być w stanie przekonać ich, aby podzielali twoją wizję.

Aby zmotywować innych do działania, w wielu firmach stosuje się tzw. marchewkę, albo ostry kij - obie metody mają swoje miejsce, jednak lepiej zrozumieć ludzką naturę i wiedzieć, co tak naprawdę nas motywuje.

motywowanieJakie są największe 3 motywatory? To autonomia, wyższy cel oraz mistrzostwo, czyli w tym wypadku opanowywanie czegoś do perfekcji i zdobywanie nowych umiejętności.

Autonomia: Za każdym razem gdy musisz skontaktować się z przedstawicielem jakiegoś działu, aby wyraził zgodę na wprowadzenie choćby drobnych zmian, naruszasz tą zasadę. Czasem warto dać pracownikom wolną rękę, mówiąc coś w rodzaju "Uważamy, że jesteś mądry i postępujesz racjonalnie - dlatego cię zatrudniliśmy. Tak więc rób cokolwiek, co według ciebie wpłynie na zadowolenie klienta". Pamiętaj, że nikt nie chce, aby ktoś ciągle zaglądał mu przez ramię. Dobry lider wskazuje kierunek, a nie naciska od tyłu.

Wyższy cel: Co oczywiste, podstawowym celem każdego przedsiębiorstwa jest osiągnięcie zysku i jak najwyższej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. Nie jest to jednak coś, co napędza naszą motywację. Dlatego też rozmawia się często o rozwiązywaniu problemów klientów i czynienia ich życia lepszym - firma może pomagać im czuć się bezpiecznie, zachować prywatność, niższe koszty energii, czy też ciemniejsze pokoje, aby dzieci spały dłużej. Warto znaleźć wyższy cel i wykorzystać go jako czynnik motywujący.

motywacja


Mistrzostwo: Ciągła możliwość samorozwoju to jedna z kluczowych wartości człowieka. Szkolenia i konstruktywna krytyka to coś, co rozwija nasze umiejętności i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Pewnie spotkałeś się z opinią, że ktoś opuścił miejsce pracy, ponieważ czuł, jakby był w stagnacji. Kiedy istnieje możliwość otrzymania premii dla osób, które nauczyły się nowych umiejętności, to wówczas osoby te czują, że pną się w górze, nawet jeśli nie wiązało się to ze zmianą nazwy stanowiska. Kiedy ludzie mają wyższy poziom umiejętności, ich wartość rośnie i dzięki temu mogą później otrzymać podwyżkę, czy też będą przygotowani na pracę w innych przedsiębiorstwach.

Jak motywujesz pracowników w swojej firmie? 

Oceń newsa: 00

Komentarze czytelników

Aktualności według kategorii